Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie

Wyszukiwanie zaawansowane

Polityka ochrony dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczytnie

Zarządzenie Nr 1/2024

Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie

z dnia 13  lutego  2024 r.

 

w  sprawie  wprowadzenia  Polityki   ochrony  dzieci  w  Miejskiej  Bibliotece Publicznej  w  Szczytnie

 

      Na podstawie art. 22 b  ustawy z 28 lipca 2023 r. o zmianie  ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U.  poz. 1606 ) i  § 10 pkt. 1 Regulaminu Organizacyjnego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczytnie, zarządzam co następuje: 

§ 1

          Wprowadzam Politykę ochrony dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczytnie           / zał. nr 1/.

 

§ 2

           Zobowiązuje wszystkich pracowników  MBP  w Szczytnie  do zapoznania się  z treścią  Polityki.

§ 3

 

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem  15.02.2024 r.

                                                                                             Adrianna  Trzepiota

                                                                                           Dyrektor MBP w Szczytnie

 

Załącznik nr 1

 do zarządzenia nr 1/2024

Dyrektora MBP w Szczytnie

 

 

 

POLITYKA   OCHRONY   DZIECI

W  MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W SZCZYTNIE

 

Rozdział I

Bezpieczne relacje i rekrutacja

§ 1

  1. W pomieszczeniach biblioteki w miarę możliwości w widocznym miejscu umieszczone są materiały edukacyjne dotyczące bezpiecznych relacji dorosłych z dziećmi, a także numery telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży.
  2. Biblioteka ustaliła zasady bezpiecznego kontaktu z dziećmi, których przestrzeganie stanowi obowiązek wszystkich pracowników i współpracowników (załącznik nr 1).

§ 2

  1. Każdy pracownik/współpracownik przed dopuszczeniem do realizacji obowiązków podlega weryfikacji w sposób określony w zasadach rekrutacji (załącznik nr 2).
  2. Biblioteka dokonuje sprawdzenia pracownika/współpracownika w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Wyrażenie zgody jest niezbędne do nawiązania współpracy.
  3. Biblioteka zobowiązuje wszystkich pracowników i współpracowników do zapoznania się z niniejszym dokumentem i przestrzegania.
  4. W przypadku korzystania z usług podmiotów trzecich celem organizowania zajęć dla dzieci, biblioteka wymaga, aby podmiot ten zaakceptował niniejszy dokument i zobowiązał się (w tym własnych pracowników i współpracowników delegowanych do wykonywania zadań na rzecz biblioteki) do przestrzegania jego zapisów, w szczególności weryfikował niekaralność pracowników podejmujących się działań z dziećmi.

 

Rozdział II

Interwencja w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka

§ 3

  1. Zagrożenie bezpieczeństwa dzieci może przybierać różne formy, z wykorzystaniem różnych sposobów kontaktu i komunikowania.  
  2. Kwalifikacje zagrożenia bezpieczeństwa dzieci:
    1. przestępstwo na szkodę dziecka (np. wykorzystanie seksualne, znęcanie się nad dzieckiem), 
    2. doszło do innej formy krzywdzenia, niebędącej przestępstwem, takiej jak np. krzyk, kary fizyczne czy poniżanie,
    3. zaniedbania potrzeb życiowych dziecka (np. związanych z żywieniem, higieną czy zdrowiem). 
  3. Wdrożono procedury interwencji w przypadku podejrzenia działania na szkodę dziecka przez: 
  1. pracownika  (§ 6)
  1. osoby trzecie (§ 7)
  1. rodziców/opiekunów prawnych (§ 8)
  1. inne dziecko  (§ 9)
  1. W przypadku podejrzenia przez pracownika, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji dyrekcji. Notatka może mieć formę pisemną lub mailową.  Podejrzenie krzywdzenia dziecka może zgłosić każdy członek personelu, niezależnie od miejsca w strukturze organizacyjnej biblioteki i typu umowy łączącej go z biblioteką.
  2. Interwencję prowadzi dyrektor biblioteki.
  3. W przypadku zgłoszenia krzywdzenia ze strony osoby odpowiedzialnej za interwencję, interwencję prowadzi osoba zastępująca dyrektora.

§ 4

W przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu, pracownik niezwłocznie informuje, odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112 lub 998 (pogotowie) oraz przełożonego.

§ 5

  1. Z przebiegu każdej interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 3.
  2. Referent ds. adm-gosp. prowadzi odrębną dokumentację dotyczącą  działań w ramach Polityki ochrony dzieci w MBP.
  3. Wszyscy pracownicy biblioteki i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych. 

§ 6

Krzywdzenie ze strony pracownika/współpracownika

  1. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez pracownika lub współpracownika osoba ta zostaje natychmiast odsunięta od wszelkich  form kontaktu z dziećmi (nie tylko dzieckiem pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy.   
  2. Dyrekcja przeprowadza rozmowę z dzieckiem i innymi osobami mającymi lub mogącymi mieć wiedzę o zdarzeniu i  stara się ustalić przebieg zdarzenia.
  3. W przypadku, gdy wobec dziecka popełniono przestępstwo, dyrekcja sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury – wzór stanowi załącznik nr 4.
  4. Dalszy tok postępowania realizują   uprawnione instytucje.
  5. W przypadku gdy pracownik dopuścił się wobec dziecka innej formy krzywdzenia niż popełnienie przestępstwa na jego szkodę, dyrekcja  sprawdza wszystkie okoliczności sprawy, w szczególności słucha wersji wydarzeń pracownika podejrzewanego o krzywdzenie, dziecko oraz innych świadków zdarzenia.  W sytuacji gdy naruszenie dobra dziecka jest znaczne, doszło do dyskryminacji lub naruszenia godności dziecka, należy rozważyć rozwiązanie stosunku prawnego z osobą, która dopuściła się krzywdzenia. Jeżeli pracownik lub współpracownik który dopuścił się krzywdzenia, nie jest bezpośrednio zatrudniony przez bibliotekę, lecz przez podmiot trzeci, wówczas należy zarekomendować zakaz wstępu tej osoby na teren biblioteki, a w razie potrzeby rozwiązać umowę z instytucją współpracującą. 
  6. Z zaistniałego zdarzenia  zostaje wypełniona karta interwencji.

§ 7

Krzywdzenie przez osoby trzecie

  1. W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez osobę trzecią (obcą, bądź spokrewnioną) dyrekcja biblioteki  informuje  odpowiednie służby oraz rodzica/opiekuna prawnego i wypełnia kartę interwencji.
  2. W przypadku, gdy z rozmowy z opiekunami wynika, że nie są oni zainteresowani pomocą dziecku, ignorują zdarzenie lub w inny sposób nie wspierają dziecka, które doświadczyło krzywdzenia, dyrekcja biblioteki informuje odpowiednie służby, w których kompetencji są  dalsze działania.

§ 8

Krzywdzenie ze strony rodziców/opiekunów

W przypadku gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez rodziców/opiekunów, dyrekcja biblioteki wypełnia kartę interwencji i informuje odpowiednie służby,   w których kompetencji są  dalsze działania.

 

§ 9

Krzywdzenie przez inne dziecko

  1. W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez inne dziecko uczęszczające    do biblioteki (np. na zajęciach grupowych) pracownik  sporządza notatkę i informuje przełożonego.
  2. Dyrektor informuje rodziców/opiekunów prawnych dziecka krzywdzącego oraz krzywdzonego o zdarzeniu.
  3.  Kartę interwencji  dla dziecka krzywdzącego oraz krzywdzonego sporządza się oddzielnie.
  4. Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko w wieku 13-18 lat, a jego zachowanie stanowi czyn karalny, należy poinformować policję.

Rozdział III

Internet

§ 10

  1. Biblioteka, zapewnia dzieciom dostęp do internetu i posiada zabezpieczenia  przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju.
  2. Na terenie biblioteki dostęp dzieci do internetu możliwy jest:
    1. na  wyznaczonych stanowiskach komputerowych (dostęp rejestrowany),
    2. za pomocą własnego urządzenia użytkownika, przez sieć wifi.

      Bibliotekarz ma prawo monitorowania aktualnie wykonywanych przez dziecko prac.

§ 11

  1. Prawidłowe funkcjonowanie sprzętu komputerowego i internetu zapewnia dział informatyczny Organizatora.

                                                                                            § 12

    1. W bibliotece  przy ul. Polskiej 8 bezpieczeństwo w internecie zapewnia zapora sieciowa.
    2. W Filii nr 2 przy ul. Solidarności 6 bezpieczeństwo w internecie zapewnia program Beniamin.

 

Rozdział IV

Wizerunek dzieci

§ 13

Biblioteka, uznając prawo dzieci do prywatności i ochrony ich dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku każdego dziecka.

§ 14

  1. Pracownikowi lub współpracownikowi biblioteki nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) przebywającego na terenie organizacji bez pisemnej zgody rodzica/opiekuna prawnego dziecka.
  2. Pracownik lub współpracownik biblioteki nie może upubliczniać wizerunku dziecka w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie wideo) bez pisemnej zgody rodzica/opiekuna prawnego dziecka.
  3. Pisemna zgoda rodzica/opiekuna prawnego dziecka powinna zawierać wskazanie, gdzie będzie wykorzystywany wizerunek dziecka (np. celem publikacji w serwisach społecznościowych).
  4. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica/opiekuna prawnego na utrwalanie i upublicznienie wizerunku dziecka nie jest wymagana.

 

Rozdział V

Monitoring stosowania polityki

§ 15

  1. Dyrekcja biblioteki wyznacza Kierownika  Oddziału Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej jako osobę odpowiedzialną za Politykę ochrony dzieci.
  2. Do zadań osoby wyznaczonej należy:
  1. aktualizacja Polityki ochrony dzieci
  2. roczny raport z zaistniałych zdarzeń w MBP
  1. Dyrekcja biblioteki wprowadza do Polityki niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom nowe brzmienie.  

 

Załącznik nr 1

 

ZASADY BEZPIECZNEGO KONTAKTU Z DZIEĆMI

 

    1. W komunikacji z dziećmi zachowuj cierpliwość i szacunek.

 

    1. Słuchaj uważnie dzieci i udzielaj im odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i danej sytuacji. Komunikując się z dzieckiem staraj się, by Twoja twarz była na poziomie twarzy dziecka.

 

    1. Nie komunikuj się z żadnym dzieckiem bez wiedzy jego rodziców/opiekunów prawnych, za pomocą mediów społecznościowych. Używaj do kontaktu służbowych narzędzi komunikacji i zapraszaj dziecko do kontaktu w godzinach otwarcia biblioteki.

 

    1. Szanuj prawo dziecka do prywatności. Jeśli konieczne jest odstąpienie od tej zasady, aby chronić dziecko, wyjaśnij mu to.

 

    1. Unikaj zbędnego ryzyka. Pracując z dziećmi upewnij się, że sprzęt i wyposażenie są używane w odpowiedni sposób, a otoczenie jest bezpieczne.
 
 
 

Załącznik nr 2

ZASADY  REKRUTACJI

   

  1. Biblioteka dba, aby osoby przez nią zatrudnione (w tym osoby pracujące na podstawie umowy zlecenie, stażyści, praktykanci oraz pełnoletni wolontariusze) posiadały odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi oraz były dla nich bezpieczne.

 

  1. Biblioteka może prosić o przedstawienie referencji od poprzedniego pracodawcy oraz danych dotyczących: 
  1. wykształcenia, 
  2. kwalifikacji zawodowych, 
  3. przebiegu dotychczasowego zatrudnienia. 

 

  1. Dyrektor MBP przed dopuszczeniem osoby zatrudnianej do wykonywania obowiązków związanych z opieką nad małoletnimi sprawdzi  ją w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym oraz Rejestrze osób w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestrze.

W tym celu  biblioteka poprosi o dane:

  1. imię i nazwisko, 
  2. data urodzenia, 
  3. pesel, 
  4. nazwisko rodowe, 
  5. imię ojca, 
  6. imię matki,
  7. miejsce  zamieszkania.

 

  1. Obowiązkiem kandydata/ki jest przedłożenie informacji z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego. 
    Jeżeli posiadasz obywatelstwo inne niż polskie musisz przedłożyć informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, bądź informację z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla w/w celów (Załącznik nr 2 a)

 

  1.  Kandydat/ka  zobowiązany/a jest do złożenia oświadczenia o państwie/ach zamieszkiwania w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczypospolita Polska i państwo obywatelstwa, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej (obowiązek dotyczy również obywateli polskich) (Załącznik nr 2 b) . 

             Jeżeli prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja o niekaralności nie przewiduje wydawania takiej informacji lub nie prowadzi rejestru karnego, wówczas kandydat/ka składa pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie była prawomocnie skazana w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec niej innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściła się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy, stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi. 

 

 

 

 

Załącznik 2a

                                                                                                                     .................., dnia................ r. 

 

 

 

OŚWIADCZENIE O NIEKARALNOŚCI

 
 

 
 
…………………………………………………………………………………………………

( imię  i nazwisko )

nr PESEL ....................................................../ nr paszportu .................................................... ,
oświadczam, że w państwie ...................................................................... nie jest prowadzony rejestr karny/ nie wydaje się informacji z rejestru karnego. 

  

Oświadczam, że nie byłam / nie byłem prawomocnie skazana / skazany w państwie ................... ……………………………………………………………………….. za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29.07.2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec mnie innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściłam/em się takich czynów zabronionych, oraz że nie nałożono na mnie obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy, stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi. 

 
   Jestem  świadoma/ świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. 

    

                                                                         .......................................................................... 
                                                                                                   czytelny podpis

 

 

 

 

Załącznik 2b

                                                                                                                  .................., dnia................ r. 

 

 

OŚWIADCZENIE  O  KRAJACH   ZAMIESZKANIA

 
 
 
        Oświadczam, że w okresie ostatnich 20 lat zamieszkiwałem/am w następujących państwach, innych niż Rzeczypospolita Polska i/lub państwo obywatelstwa: 

  

  

1. ……………………………………………………………………. 
 
  

2. ……………………………………………………………………. 
 
 
      Jestem świadomy / świadoma odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. 

 
 

                                                                           .......................................................................... 
                             czytelny podpis
 
 
 

 
 

 

Załącznik nr 3

KARTA   INTERWENCJI

1. Imię i nazwisko dziecka  

 

2. Przyczyna interwencji (forma krzywdzenia) 

 

 

3. Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia  

 

4. Opis podjętych działań, innych niż interwencja 

Data 

Działanie 

 

 

 

 

 

 

5. Spotkania z opiekunami dziecka 

Data 

Opis spotkania 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Forma podjętej interwencji (zakreślić właściwe) 

- zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa,  

- wniosek o wgląd w sytuację dziecka/rodziny,  

- inny rodzaj interwencji. Jaki? 

.…………………………………………………………………....... …………………………………………………………………........ …………………………………………………………………....... 

 

7. Dane dotyczące interwencji (nazwa organu, do którego zgłoszono interwencję) i data interwencji 

 

 

 

8. Wyniki interwencji: działania organów wymiaru sprawiedliwości, jeśli organizacja uzyskała informacje o wynikach działania własnego/działania rodziców 

Data 

Działanie 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                  Sporządził:…………………………………..……

                                                                                               data i podpis

 

 

Załącznik nr 4

 

………………………………………….……….

                   pieczęć  nagłówkowa

.................., dnia................ r. 

 

 

ZAWIADOMIENIE  O  MOŻLIWOŚCI  POPEŁNIENIA  PRZESTĘPSTWA

 

                                                                                      

 

                                                                                              Prokuratura Rejonowa w Szczytnie

ul. M. Konopnickiej 61

12-100 Szczytno                                                                                           

 Znak sprawy:

                       

 

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

 

Składam zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego …………………………………………………………………………………..…………

                                        (imię i nazwisko, data urodzenia)

 przez ………………………………………………………………………………………

                                   (imię i nazwisko domniemanego sprawcy)

 

 

Uzasadnienie

W trakcie wykonywania przez ……………………………………………………………..

                                       (imię i nazwisko pracownika)

 

czynności służbowych dziecko …………………………………………………………...             

                                                (imię i nazwisko)

ujawniło niepokojące fakty dotyczące (opis podejrzenia popełnienia przestępstwa):

 

 

 

 

 

 

                                                                   …………………………………..……

                                                                                                                      podpis  dyrektora

 

 

 


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Agnieszka Ogonowska

Data wytworzenia:
15 lut 2024

Osoba dodająca informacje

Agnieszka Ogonowska

Data publikacji:
15 lut 2024, godz. 15:57

Osoba aktualizująca informacje

Agnieszka Ogonowska

Data aktualizacji:
12 mar 2024, godz. 14:59